სამოდელო გაკვეთილი-მედიაწიგნიერების კომპეტენციის განვითარება

სამოდელო გაკვეთილი---სივრცული ფიგურები ხელოვნებაში
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის ტიპი: ინტეგრირებული,
შემაჯამებელი.
საგანი: მათემატიკა,
ხელოვნება.
კლასი: III
თარიღი: 26.12.2018
მოსწავლეთა რაოდენობა:
11
გაკვეთილის თემა:
სივრცული ფიგურები ხელოვნებაში
მიზანი-
მოსწავლეებმა შეძლონ სივრცული ფიგურების დამზადება და კონსტრუქციების აწყობა, სხვადასხვა მასალისა და
ტექნიკის გამოყენების უნარის განვითარება და გაღრმავება.
სტანდარტთან შესაბამისობა(ეროვნული
სასწავლო გეგმის ინდიკატორები)
მათ.დაწყ.(I).5 მოსწავლეს შეუძლია ფიგურების იდენტიფიცირება და გამოსახვა.
ს.გ.III.2.
მოსწავლე ქმნის მოცულობით ფორმებს და აწყობს კონსტრუქციებს.
N
|
აქტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო
რესურსი
|
დრო
|
თითოეული
აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგები
|
1
|
გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების რუბრიკის გაცნობა მოსწავლეთათვის.
|
საუბარი
|
მთელი კლასი
|
მოსწავლეთათვის მიზანი დაფაზეა
|
3წთ
|
გაეცნობიან ინტეგრირებული გაკვეთილის თემასა და მიზანს,
ასევე შეფასების რუბრიკას.
|
2
|
წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად ზეპირი თამაში: სივრცული
ფიგურების ამოცნობა .
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელი კლასი
|
წინასწარ გამზადებული კითხვები .
|
5წთ
|
მინიშნებებით ამოიცნობენ სივრცულ ფიგურებს.
|
3
|
სივრცული ფიგურების მოდელების დამზადება.
|
მოდელირება
|
წყვილებში
|
ასანთი, პლასტელინი.
|
10წთ
|
დაამზადებენ სივრცული ფიგურების მოდელებს ასანთისა
და პლასტელინის გამოყენებით.
|
4
|
ელ.თამაში-დაწყვილება
|
ვიზუალური-პრაქტიკული.
|
ინდივიდუალური
|
7წთ
|
დააწყვილებენ სივრცულ ფიგურებს ფორმით მსგავს საგნებთან.
|
|
5
|
სივრცული ფიგურების აწყობა შლილების დახმარებით და
საახალწლო კუთხის მოწყობა.
|
პრაქტიკული
|
წყვილებში
|
ფერადი ქაღალდები, წებო, მაკრატელი, ფერადი ლენტები
|
15წთ
|
შლილებისგან ააწყობენ სივრცულ ფიგურებს, გააფორმებენ
და მოაწყობენ საახალწლო კუთხეს.
|
6.
|
შეჯამებისთვის გამსვლელი ბარათები.
|
დაასრულეთ წინადადებები
|
ინდივიდუალური
|
ბარათები დაუსრულებელი წინადადებებით
|
5წთ
|
შეძლებენ წერილობითკომენტარის ჩამოყალიბებას.
|
შეფასების ტიპები და მეთოდები:
ზეპირი განმავითარებელი
კომენტარი მთელი გაკვეთილის განმავლობაში; ასევე მასწავლებელი განახორციელებს შერჩევით
დაკვირვებას შეფასების რუბრიკაზე დაყრდნობით.
დაკვირვების რუბრიკა კ რ ი ტ ე რ ი უ მ ე
ბ ი
კრიტერიუმები
|
ძალიან
კარგად
|
კარგად
|
დამაკმაყოფილებლად
|
ფიგურებსა და საგნებს შორის კავშირისა და მიმართებების
დადგენა.
|
|||
ფიგურების კონსტრუირება.
|
|||
ფიგურების თვისებების დადგენა.
|
|||
თანამშრომლობა.
|
ინტეგრირებული სამოდელო გაკვეთილი-ჩვენი მისამართი სამყაროში
გაკვეთილის ტიპი:
ინტეგრირებული
საგანი: ქართული ენა, ბუნება
კლასი: II
თარიღი: 1.06.2018
მოსწავლეთა რაოდენობა: 12
გაკვეთილის თემა: ჩვენი მისამართი სამყაროში
მიზანი- მოსწავლეებმა
შეძლონ ორიენტირება სამყაროში საინფორმაციო ტექსტზე დაყრდნობით.
შეისწავლონ საქართველოს
სახელმწიფო სიმბოლოები.
სტანდარტთან შესაბამისობა(ეროვნული სასწავლო გეგმის
ინდიკატორები)
ქართ.II.2..მოსწავლეს შეუძლია
მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა სახის ტექსტები
და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
ბუნ.II.5.მოსწავლეს შეუძლია ნაცნობ გარემოში
ორიენტირება
ბუნ.II. 9.მოსწავლეს შეუძლია გარემოსადმი საკუთარი დამოკიდებულების
გამოხატვა.
N
|
აქტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
თითოეული აქტივობის
ბოლოს მისაღწევი შედეგები
|
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
|
გაკვეთილის თემის, მიზნისა და
შეფასების რურიკის გაცნობა მოსწავლეთათვის.
საშინაო დავალების შემოწმება
წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად კითხვები საქართველოსა და მისი კუთხეების
შესახებ.
საინფორმაციო ტექსტის კითხვა და უცნობ სიტყვებზე მუშაობა
ვიდეოფილმის ჩვენება „ჩვენი სამყარო და დედამიწა მასთან“
საინფორმაციო ტექსტის წაკითხვა და სახელმწიფო სიმბოლოების გაცნობა
სამყაროში ჩვენი მისამართის დადგენა
ფაზლის აწყობა
შეჯამებისთვის გამსვლელი ბარათები
აქტივობების შეფასება
საშინაო დავალება
|
საუბარი
ხმამაღალი კითხვა
კითხვა-პასუხი
ჩუმი კითხვა
მარკირებით
აუდიო-ვიზუალური
ხმამაღალი კითხვა
სქემებით სწავლება
ილუსტრაციების დალაგება ადგილის შესაბამისად
დაასრულე წინადადებები
ზეპირი კომენტარი
|
მთელი კლასი
ინდივიდუალური
მთელი კლასი
ინდივიდუალური
მთელი კლასი
ინდივიდუალური
წყვილებში მუშაობა
ინდივიდუალური
წყვილებში მუშაობა
ინდივიდუალური
|
მოსწავლეთათვის მიზანი დაფაზეა
საშინაო დავალების რვეულები
საქართველოს კუთხეების რუკა.
ტექსტი „საქართველო ჩემი სამშობლოა“
(ქართ.ენის სახელმძღვანელო)
პროექტორი.ვიდეოფილმი
სახელმძღვანელო და ქართული სიმბოლიკა.
თაბახის ფურცლებზე ცხრილი
ბუნების სამუშაო რვეული
ბარათები დაუსრულებელი წინადადებებით
აქტივობები
დაფაზე, ღიმილაკები.
|
3წთ
5წთ
5წთ
5წთ
3წთ
5წთ
5წთ
9წთ
2წთ
3წთ
|
გაეცნობიან ინტეგრირებული გაკვეთილის თემასა და მიზანს, ასევე შეფასების
რუბრიკას.
სამი წინადადებით აღწერენ სურათს.
რუკაზე გაიხსენებენ საქართველოს კუთხეებს.
წაიკითხავენ ტექსტს და გაეცნობიან უცნობ სიტყვებს.
მოსწავლეებს შეექმნებათ წარმოდგენა სამყაროს, პლანეტებისა და დედამიწის
შესახებ.
შეძლებენ ქართულ დროშაზე გამოსახული სიმბოლოებისა და ფერების მნიშვნელობის
გააზრებას.
შეძლებენ განსაზღვრონ თავიანთი
მისამართი სამყაროში
შეძლებენ ააწყონ საქართველოს რუკის ფორმის ფაზლი.
შეძლებენ თავიანთი მისამართის განსაზღვრას, როგორც საქართველოში, ასევე
სამყაროში.
შეძლებენ ზეპირი კომენტარის ჩამოყალიბებას.
|
შეფასების ტიპები
და მეთოდები:
ზეპირი განმავითარებელი კომენტარი მთელი გაკვეთილის
განმავლობაში; ასევე მასწავლებელი განახორციელებს შერჩევით დაკვირვებას შეფასების რუბრიკაზე
დაყრდნობით.
დაკვირვების
რუბრიკა კ რ ი
ტ ე რ ი უ მ ე ბ ი
კრიტერიუმები
|
ყოველთვის
|
უმეტეს შემთხვევაში
|
ზოგჯერ
|
არასდროს
|
|
აქტიურად მონაწილეობს კითხვებზე პასუხის გაცემაში
|
|||||
შეუძლია სიტყვის განმარტება თავისი სიტყვებით, კონტექსტის გამოყენებით.
|
|||||
აქვს ჯგუფში/წყვილში მუშაობის მაღალი მოტივაცია
|
|||||
შეუძლია საინფორმაციო ტექსტის დამოუკიდებლად წაკითხვა და გაგება
|
ინტეგრირებული სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის ტიპი: ინტეგრირებული
საგანი: ქართული
ენა, მათემატიკა, ისტ.
კლასი: I
თარიღი: 15.04.2017წ.
მოსწავლეთა რაოდენობა:
12
გაკვეთილის თემა:
მათემატიკა-რიცხვები1-20-მდე;
ქართული ენა-მეგობრობა.
მიზანი-
მათემატიკა: 1)ნუმერაცია,
ნატურალურ რიცხვთა თვისებები.
2)რაოდენობითი და რიგობითი რიცხვითი სახელების გამოყენების უნარის განვითარება.
3)რიცხვებს შორის
დამოკიდებულებებისა და შეკრება-გამოკლების მოქმედებების ერთმანეთთან დაკავშირების უნარ-ჩვევების
ჩამოყალიბება.
ქართული ენა: 1) ტექსტის წაკითხვა ხმამაღლა, მთლიანი სიტყვებით, გაგრძელებით.
2) ტექსტის შინაარსის
გათვალისწინებით კითხვებზე პასუხის გაცემა.
3) პერსონაჟების
შეფასება.
ისტ: ის ტექნ.I.1
N
|
აქტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო
რესურსი
|
დრო
|
თითოეული
აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგები
|
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
|
გაკვეთილის თემისა და მიზნის გაცნობა მოსწავლეთათვის.
საშინაო დავალების შემოწმება
ტექსტის „მეგობრობა“ კითხვა
პერსონაჟების შეფასება
მეგობრობის წარმოშობის მიზეზების დადგენა
წუთშესვენება
მათემატიკაში რიცხვების მეზობლობისა და მეგობრობის
დადგენა
მაგალითების მნიშვენელობის გაგება.
პრეზენტაცია
-ით მეტობის შეკრების მოქმედებასთან დაკავშირება
საშინაო დვალება
|
საუბარი
ბარათებით კვირის დღეების
დალაგება
ა)ხმამაღალი კითხვა
ბ)გაგრძელებით კითხვა
აბზაცების მიხედვით
გ) ჩუმი კითხვა
კითხვა-პასუხი
ტექსტზე მუშაობა
კითხვა-ასუხი
ანგარიში ზეპირად და საანგარიშოს გამოყენებით
ცხრილის შევსება
ამოცანის ამოხსნა
ამოცანის ამოხსნა
|
მთელი კლასი
ჯგუფური
ინდივიდუალური
მთელი კლასი
მთელი კლასი
მთელი კლასი
წყვილებში მუშაობა
ჯგუფის ლიდერის პრეზენტაცია
წყვილებში მუშაობა
ინდივიდუალური
|
მოსწავლეთათვის მიზანი დაფაზეა
ბარათებზე კვირის დღეები
ტექსტი „ბუკში“ ფერადი მარცვლებით აწყობილი
ტექსტი
ტექსტი
დაფაზე:
ა)5+1=6 და 13-1=12-ის ტიპის მაგალითები
ბ) რიცხვთა ღერძი
„ბუკში“ რესურსი -მეზობლები
კომპიუტერი
ამოცანა ბარათებზე
რვეულები
|
1წთ
2წთ
2წთ
2წთ
3წთ
2წთ
3წთ
1წთ
2 წთ
5წთ
5წთ
5წთ
2წთ
|
გაეცნობიან გაკვეთილის თემებს ქართულსა და მათემატიკაში,
გაკვეთილის მიზნებს.
დაალაგებენ თანმიმდევრობით კვირის დღეებს.
გაეცნობიან ტექსტის შინაარსს.
ამოიცნობენ ტექსტში აბზაცებს.
შეაფასებენ და დაახასიათებენ პერსონაჟებს
შეძლებენ მეგობრობისა და მეზობლობის მნიშვნელობის
დადგენას.
შეძლებენ მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვების
დასახელებას რიცხვთა ღერძზე
შეძლებენ შეკრება-გამოკლების შესრულებას 20-ის ფარგლებში.
შეძლებენ რიგობითი რიცხვითი სახელების გამოყენებას
შეძლებენ „-ით“ მეტობის გამოყენებით ამოცანის ამოხსნას.
შეძლებენ
„-ით“ ნაკლებობის გამოყენებით ამოცანის ამოხსნას.
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: ე.ს.გ. მათ.
1.1; 1,2; 1.3; 1.4.
ე.ს.გ. ქართ. 1.3; 1.4;
1.7; 1.11.
ე.ს.გ. ი.ს.ტექნ.I.1
შეფასების ტიპები და მეთოდები:
1)
ზეპირი
განმავითარებელი კომენტარი.
2)
ჯგუფური
სამუშაოსთვის:
I ჯგუფი
|
II ჯგუფი
|
III ჯგუფი
|
|
მაგალითების
გამოყვანა
|
|||
მეზობლების განაწილება
|
|||
პრეზენტაცია
|
|
18. 18-1=
|
|
17. 15+1=
|
|
16. 10+2=
|
|
15. 14-1=
|
|
14. 19-18=
|
|
13. 16-6=
|
|
12. 10-6=
|
|
11. 3-1=
|
|
10. 0+3=
|
|
9. 18-10=
|
|
8. 10+4=
|
|
7. 19-10=
|
|
6. 12-1=
|
|
5. 15-10=
|
|
4. 10+5=
|
|
3. 9-2=
|
|
2. 16-10=
|
|
1. მ ა ღ ა
|
ზ ი ა
|
დავალება: გამოთვალე მაგალითის შედეგები და გაანაწილე მეზობლები
სართულებზე შედეგების მიხედვით.
ჩაწერე ცარიელ უჯრაში იმ მეგობრის სახელი, რომელიც მაგალითის
შედეგს შეესაბამება.
6----ნინი
7----მარი
15----ნესტანი
5----ნიკუშა მიქაძე
11----გიორგი
9----ედო
14----თაზო
8----ქეთი
3----ნატი ბადრიძე
2----ნატალი კოკაია
4----ნიკა გოგავა
10----ნანა
1----ეკატერინე
13----ლიზა ბებია
12----ნუციკო
16----დემეტრე
17----თეა მასწავლებელი
დანართი 2
დანართი 2
მეგობრობა
ნუციკო, ეკატერინე და დიმიტრი მეგობრები არიან. ისინი მაღალ სახლში ცხოვრობენ. ლიზა ბებია მათი მეზობელია. იგი მოხუცია და სიარული უჭირს.
ნუციკო, ეკატერინე და დიმიტრი ლიზა ბებიას ეხმარებიან. დიმიტრი მაღაზიაში ეგზავნება. ნუციკო და ეკატერინე სახლს ალაგებენ, ჭურჭელს რეცხავენ.
-თქვენი თავი ღმერთმა გამომიგზავნაო,-ამბობს ლიზა ბებია.
ბავშვები საქმეს მოათავებენ და სკამებზე ჩამოსხდებიან. ლიზა ბებია სათვალეს გაიკეთებს და წიგნს გადაშლის. იგი თავის მეგობრებს ზღაპარს უკითხავს.
გაკვეთილის პრეზენტაცია
https://drive.google.com/file/d/1xUuxIXWYquZ9pTQUL1sNZrsh3k86z-e8/view?usp=sharing
გაკვეთილის პრეზენტაცია
https://drive.google.com/file/d/1xUuxIXWYquZ9pTQUL1sNZrsh3k86z-e8/view?usp=sharing
No comments:
Post a Comment